60. rocznica wyzwolenia Auschwitz - Birkenau
RCA, 2005

"Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez hitlerowców w 1940 roku na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu.

W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I , Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzono w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości. Od 1942 roku obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu. Większość z deportowanych do Auschwitz Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci bezpośrednio po przywiezieniu kierowano na śmierć w komorach gazowych Birkenau. [...]"

[cytowane za: http://www.auschwitz.org.pl/html/pl/start/index.php]

27 stycznia 1945 roku jednostki Armii Czerwonej stanęły w Auschwitz odsłaniając przed światem, dotąd okrytą tajemnicą, "fabrykę śmierci". 60. lat temu świat dowiedział się o potwornych zbrodniach ludobójstwa dokonanych w imię ideologii narodowego socjalizmu. Świat dowiedział się o istnieniu potężnych krematoriów zdolnych spalić dziennie tysiące ciał zagazawanych wcześniej ludzi - Polaków, Rosjan, Cyganów, Żydów i innych...

Pragnieniem autora tej witryny jest by wszyscy Sarmaci, i nie tylko Oni, także Wandejczycy, Dreamlandczycy, Scholandczycy czy też Natańczycy - by wszyscy mieszkańcy polskich państw wirtualnych - zapoznając się z materiałem tu zgromadzonym, wpisując kilka słów do Księgi, oddali hołd bestialsko pomordowanym milionom ludzi, którzy zginęli w tym obozie za to kim byli...

Większość materiałów zgromadzonych na tej stronie pochodzi z serwisów: Onet.pl - serwis specjalny poświęcony rocznicy oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.