Galeria Ksi‘żęca

Strona główna

Wystawy stałe

Poczet książąt sarmackich

Poczet książąt sarmackich po 2002

„Konie” - grafiki Pandory

Symbole polskich mikronacji

Wolny Klub RP

The Best of Szu

Twarze Sarmatek.

Mundury historyczne KSZ.

Wystawy czasowe

Bez tytułu

Biblioteka

Niccolo Machiavelli — „Książę”

Książę Piotr Mikołaj — „Państwa wirtualne”

Piotr Kościński — „Ucieczka z Cyberii”

Wojciech Lewandowski — „Powstanie Gondorskie”

Odsyłacze

Księstwo Sarmacji

MKiS Sarmacji

Kontakt z Galerią

Poczta elektroniczna

Gadu-Gadu: 2549451

Archiwum

Konkurs Jubileuszowy.

Trizondal.

Wystawa Urodzinowa JKM Piotra Mikołaja

Hrabia Kowalczykowski

Flaga państwowa Księstwa Sarmacji

Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Kopalnia Złota.

Re(e)wolucja

Mini przewodnik po typach kobiet.

Wyniki KonkursĂłw

Projekt Koszulki.

Nowe rangi na forum.

Konkurs MDN/KSZ!

Sarmackie Przyciski Reklamowe.

 

Górnikom Sarmackim

Drogie Sarmatki, Kochani Sarmaci!

Dzisiejsze święto jest świętem wszystkich Górników - ludzi, którzy swoją ciężką i jakże niebezpieczną pracą dostarczają nam surowców, dzięki którym nasza gospodarka może się rozwijać. Według Rejestrów Księstwa Sarmacji mamy blisko 100 przedsiębiorstw funkcjonujących w Syriuszu w branży wydobywczej. To dzięki nim pozyskujemy złoto, srebro, uran, miedź, rudy żelaza i magnezu oraz surowce mineralne i energetyczne. Mając na uwadze ich ciężką pracę dedykuję im tę wystawę.

Dzień dzisiejszy ma ogromne znaczenie również z innego powodu: jest to święto Starej Kopalni Złota "Celtic Gold" położonej na terenie Wsi Nadzieja. Kopalnia, która od wielu lat już nie funkcjonuje jest żywym pomnikiem tych, którzy pracują w branży wydobywczej, tych, którzy w niej zginęli i tych, którzy ją budują.

Mam nadzieję, że charakter wystawy - zupełnie inny niż charakter poprzednich wystaww Galerii Książęcej przypadnie Wam do gustu.

Calisto Kami-Chojnacka
Dyrektor Galerii Książęcej.

Dzień jak co dzień. Zjechaliśmy na sam dół. Mętne światło latarni oświetlało tunel. Wśród unoszącego się kurzu nie było widać prawie nic. Wiedzieliśmy, że na końcu korytarza czeka na nas śmierć. Śmiało ruszyliśmy jej na spotkanie.

Naukowcy już dawno stwierdzili, że nie należy dłużej drążyć dziury w bebechach ziemi. Zabronili używać dynamitu. Zakaz ten spowodował znaczne spadki wydobycia. Zarząd nie mógł sobie pozwolić na takie straty. Górnicy schodzili do kopalni nocą. Wysadzali co tylko się dało. Zarząd nie mógł sobie pozwolić na wykrycie nadużycia. Ograniczono wydatki na ustrojstwa mające zapewnić bezpieczeństwo. Igrano z ogniem.

Doigrano się. Czterech górników zasypanych. Połowa poziomu zawalona. Brygada ratunkowa w drodze. Chodnik rozpływający się w mętnym świetle. Zapach prochu.

Światło przywrócili niedawno. Dziwne, że załapało. Obwody musiały się pozrywać. Trzeba będzie wszystko kłaść od nowa. Teraz jednak nie czas się nad tym zastanawiać. Wiedzieliśmy, że na końcu tunelu umierają ludzie.

Doszliśmy do miejsca gdy gardziel tunelu zasypywała sterta kamieni. Rozglądaliśmy się nerwowo sprawdzając czy gdzieś w pobliżu nie widać jakiś znaków obecności ludzi. Cisza. Nawoływaliśmy, ale nie odpowiedziało nam nawet echo. Załamani zabraliśmy się do pracy a wraz z upływem czasu gasła w nas nadzieja.

Pierwsze ciało wydobyliśmy spod sterty kamieni po dwóch godzinach morderczej pracy. Było zupełnie zmasakrowane. Kiedy przenosiliśmy je na nosze rozpadało się w naszych rękach. Ofiary nie sposób było rozpoznać.

Gorączka dawała nam się we znaki. Pot ściekłam po naszych czołach. Nie dawaliśmy jednak za wygraną. Nie mogliśmy zostawić tam naszych kolegów. Pozostali mogli mieć więcej szczęścia.

Usłyszałem tylko huk. Potem świat przestał istnieć.

Obudziłem się otumaniony. Wielki głaz przygniatał moją nogę. Byłem sam. Rozglądałem się nerwowo szukając czegoś, choć sam nie wiem czego. W oddali słychać było jeszcze ostatnie osuwające się głazy. Zamarłem z przerażenia. Każda lawina kamieni, która przeszłaby obok mnie przyniosłaby mi śmierć.

Wszystko ucichło. Kurz opadał powoli wdzierając się do moich płuc. Nie mogłem dłużej siedzieć w tym miejscu. Kamień przygniatający mnie stanowił poważny problem. Nie mogłem go zsunąć. Gniótł i miażdżył nieprzyjemnie. Czułem strużkę krwi spływającą po kostce. Cieszyłem się, bo chodź kamień mógł uszkodzić mi żyłę to jednak nie zmiażdżył mi nogi.

Po wielu nieudanych próbach udało mi się w końcu pozbyć kamienia. Szybko oszacowałem straty. Noga miała się całkiem dobrze. Skórę kamień pociął mi nieznośnie, za to kość była cała i zdrowa. Podniosłem się i pokuśtykałem w stronę, z której dochodziły odgłosy przerzucania kamieni.

Długo błądziłem w labiryncie podziemnych korytarzy mamiony przez złośliwe szepty skał. Wiedziałem, ze potrzebuje szybko znaleźć wyjście z tej sytuacji. Gdzieś tu powinno być drugie wyjście. Szyb ewakuacyjny. Musi tu gdzieś być. Krew spływała ze mnie coraz szybciej. Nie mogłem się skoncentrować.

Wtedy zobaczyłem ją i pomyślałem, że umieram. Była jak biały ogień pośrodku ciemności. Wołała mnie po imieniu. Piekielnie piękna Pani Podziemia. Słyszałem, że mami błąkających się górników, że prowadzi ich na pewną śmierć, ale to nie miało znaczenia. Ruszyłam za jej rozkołysanymi, alabastrowymi biodrami.

Nie odzywała się. Smutek panował nad nią. Odezwałem się, choć nie wiem jak brzmiały moje słowa. Odwróciła się i spojrzała na mnie oczyma pełnymi tajemnic. Zawróciła. Szliśmy teraz w zupełnie innym kierunku, a może to tylko uciekająca ze mnie krew sprawiła, że straciłem orientację. Coraz szybciej opadałem z sił. Nie mogłem za nią nadążyć.

Upadłem, a ona podeszła do mnie, uklękła i przycisnęła usta do mojej rany. Za słaby by się bronić oczekiwałem na rozwój wydarzeń. Wyczekiwany cios nie nadszedł. Zamiast tego powoli zacząłem wracać do siebie. Pomimo powracającej świadomości ona nie zniknęła mi sprzed oczu.

Gdy byłem już na tyle świadomy, by zrozumieć wszystko co się wokół mnie działo, przemówiła. -Życie w podziemiach jest pełne mroku. Ty wprowadziłeś w nie promień słońca. Jesteś już bezpieczny. Na końcu tego korytarza znajdziesz wyjście.

Podeszła do mnie i delikatnie całując mój policzek na pożegnanie podała mi ogromny diament, prosząc bym zatrzymał go na pamiątkę. Szedłem przez tunel pełen radości i nadziei kiedy moim oczom ukazała się komnata pełna wszelakich skarbów. Już miałem do niej wejść gdy blask diamentu oślepił moje oczy.

Wiedziałem. To znak. Przeszedłem obok najwspanialszego skarbca jaki istniej i ujrzałem światło dnia. Kiedy wychodziłem z tunelu usłyszałem jej głos: -Pokazałeś, że bardziej pragniesz życia niż klejnotów, idź zatem w pokoju.

Potem była już tylko cisza i bezpieczna droga do domu.Wykorzystano opowiadanie "Kopalnia Złota" autorstwa Calisto Kami-Chojnackiej.