Galeria Książęca

Strona główna

Wystawy stałe

Poczet książąt sarmackich

Poczet książąt sarmackich po 2002

„Konie” - grafiki Pandory

Symbole polskich mikronacji

Wolny Klub RP

The Best of Szu

Twarze Sarmatek.

Mundury historyczne KSZ.

Wystawy czasowe

Bez tytułu

Biblioteka

Niccolo Machiavelli — „Książę”

Książę Piotr Mikołaj — „Państwa wirtualne”

Piotr Kościński — „Ucieczka z Cyberii”

Wojciech Lewandowski — „Powstanie Gondorskie”

Odsyłacze

Księstwo Sarmacji

MKiS Sarmacji

Kontakt z Galerią

Poczta elektroniczna

Gadu-Gadu: 2549451

Archiwum

Konkurs Jubileuszowy.

Trizondal.

Wystawa Urodzinowa JKM Piotra Mikołaja

Hrabia Kowalczykowski

Flaga państwowa Księstwa Sarmacji

Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Kopalnia Złota.

Re(e)wolucja

Mini przewodnik po typach kobiet.

Wyniki KonkursĂłw

Projekt Koszulki.

Nowe rangi na forum.

Konkurs MDN/KSZ!

Sarmackie Przyciski Reklamowe.

 

Poczet książąt

Brzetysław. Ostatni potomek hrabiego Unisława, który w wieku XV zbuntował się przeciwko czarnym książętom trzyczaszkowskim. Objął tron w młodym wieku w roku 1699. W przeciwieństwie do swych ojców, dziadów i prawdziadów, charakteryzował się słabym charakterem, nad sprawy państwa przedkładał polowania i uczty na dworze. Nie był tyranem, nie przyczynił się też jednak do rozwoju państwa, czerpiąc jedynie z powierzonego mu dziedzictwa.

Nieprzygotowanego księcia zastała w roku 1702 wojna z państwem trzyczaszkowskim, które odzyskało siły. W ciągu kilkunastu miesięcy chorągwie trzyczaszkowskie podbiły całe terytorium państwa Brzetysława, za wyjątkiem Grodziska, który stawiał opór. Atakujące wojska kanclerza Lazarusa przeciągnęły przez Zatokę Północną żelazny łańcuch, aby uniemożliwić broniącemu się miastu uzupełnienie zapasów. Przez cały okres oblężenia miasto było wielokrotnie szturmowane, a huk artylerii nie umilkł nawet na jeden dzień. Wreszcie, w Wielkanoc roku 1704 wycieńczony Grodzisk poddał się najeźdźcy.

Po upadku Grodziska Brzetysław został pojmany przez wojska trzyczaszkowskie. W geście dobrej woli, został on uwolniony pod warunkiem, iż nie powróci nigdy na wyspę. Zmarł na emigracji na dworze księcia solardzkiego, Dominika w Wielkanoc roku 1760.

Nowi władcy przyczynili się do upadku Grodziska. Za wsparcie, jakiego udzieliło wojskom Brzetysława, miasto pozbawione zostało samorządu oraz wielu dotychczasowych przywilejów, a na jego czele postawiony został wojskowy zarządca. Miasto straciło do roku 1799 ponad 70% swojej populacji, wiele domów zostało opuszczonych, wielu także nie odbudowano po zniszczeniach, jakich dokonała artyleria.

Powrót