Galeria Książęca

Strona główna

Wystawy stałe

Poczet książąt sarmackich

Poczet książąt sarmackich po 2002

„Konie” - grafiki Pandory

Symbole polskich mikronacji

Wolny Klub RP

The Best of Szu

Twarze Sarmatek.

Mundury historyczne KSZ.

Wystawy czasowe

Bez tytułu

Biblioteka

Niccolo Machiavelli — „Książę”

Książę Piotr Mikołaj — „Państwa wirtualne”

Piotr Kościński — „Ucieczka z Cyberii”

Wojciech Lewandowski — „Powstanie Gondorskie”

Odsyłacze

Księstwo Sarmacji

MKiS Sarmacji

Kontakt z Galerią

Poczta elektroniczna

Gadu-Gadu: 2549451

Archiwum

Konkurs Jubileuszowy.

Trizondal.

Wystawa Urodzinowa JKM Piotra Mikołaja

Hrabia Kowalczykowski

Flaga państwowa Księstwa Sarmacji

Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Kopalnia Złota.

Re(e)wolucja

Mini przewodnik po typach kobiet.

Wyniki KonkursĂłw

Projekt Koszulki.

Nowe rangi na forum.

Konkurs MDN/KSZ!

Sarmackie Przyciski Reklamowe.

 

Poczet książąt

Elmer. Sarmowie to jedno z najstarszych plemion wyspy, wywodzący się z Europy. Początkowo (około 1100-1000 p.n.e.) osiedlili się na wschodnich wybrzeżach, później emigrowali w głąb wyspy (około 700-600 p.n.e.). Ostatecznie osiadli w środkowej części wyspy (na lewym brzegu Narwi), obecnie znanej jako Sarmacja lub Sarmacja Właściwa. Wykształcili silną strukturę rodowo-plemienną.

Dzięki zachowaniu silnych więzów kulturowych Sarmowie mogli skutecznie asymilować kulturowo inne plemiona pomimo podziałów plemiennych i początkowym braku struktur ponadplemiennych i państwowych. Trzy największe plemiona Sarmów to Niedźwiedzie (nazwa pochodzi od totemu plemiennego), Warowie i Guzowie (nazwy pochodzą od zachowanych w legendzie imion wodzów Wara i Guza Czarnego).

Od IV w. p.n.e. rozpoczyna się okres przekształcania struktur rodowo-plemiennych, gdzie władzę posiadali starsi rodów, w plemienne, gdzie władzę nad plemieniem zdobywali obierani wodzowie, jednak szybko obieralność zamieniła się we władzę dziedziczną.

W I w p.n.e. wodzem nad wszystkimi plemionami został ogłoszony Elmer, wódz plemienia Warów. Jest też pierwszym władcą Sarmatów, którego imię znamy z przekazów pisanych. Według tych samych przekazów zjednoczenie Sarmatów pod jego przewodem odbyło się jako odpowiedz na zagrożenie z zewnątrz w wyniku skutecznych działań politycznych Elmera (poślubienie Edy córki nieznanego z imienia władcy Guzów i pakt wojskowy a później związek polityczny z Niedźwiedziami).

Elmer szybko i skutecznie stworzył struktury państwowe, opierając się wojewodach (przywódcach wojennych wiosek), stworzył system umocnionych grodów. Wzmocnił stałą drużynę wojów zaciągiem zbrojnych z grodów i stworzył system ich utrzymania a dzięki opracowaniu systemu komunikacji (dymnej i ogniowej) skrócił czas mobilizacji wojska. Stał się też założycielem pierwszej dynastii warskiej. W Ten sposób Sarmowie jako silne i zjednoczone plemię ze organizacja państwową wkroczyli do historii a w pierwszej połowie I w. n.e. w epokę żelaza.

"Czarne roczniki"
Marek baron Olszewski h. Topór

Powrót