Galeria Książęca

Strona główna

Wystawy stałe

Poczet książąt sarmackich

Poczet książąt sarmackich po 2002

„Konie” - grafiki Pandory

Symbole polskich mikronacji

Wolny Klub RP

The Best of Szu

Twarze Sarmatek.

Mundury historyczne KSZ.

Wystawy czasowe

Bez tytułu

Biblioteka

Niccolo Machiavelli — „Książę”

Książę Piotr Mikołaj — „Państwa wirtualne”

Piotr Kościński — „Ucieczka z Cyberii”

Wojciech Lewandowski — „Powstanie Gondorskie”

Odsyłacze

Księstwo Sarmacji

MKiS Sarmacji

Kontakt z Galerią

Poczta elektroniczna

Gadu-Gadu: 2549451

Archiwum

Konkurs Jubileuszowy.

Trizondal.

Wystawa Urodzinowa JKM Piotra Mikołaja

Hrabia Kowalczykowski

Flaga państwowa Księstwa Sarmacji

Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Kopalnia Złota.

Re(e)wolucja

Mini przewodnik po typach kobiet.

Wyniki KonkursĂłw

Projekt Koszulki.

Nowe rangi na forum.

Konkurs MDN/KSZ!

Sarmackie Przyciski Reklamowe.

 

Poczet książąt

Karol II Ślepiec. Syn Karola I Mściwego i porwanej przez niego chłopki, której imię nie zachowało się po dzień dzisiejszy. Urodził się ślepy, od czego pochodzi jego przydomek. W jego czasach wśród ludu powszechna była opinia, iż ślepota Karola II jest karą za brutalny mord Karola I Mściwego na rodzinie jego branki. Pomimo swojej ułomności, Karol II był jednak bardzo skutecznym władcą. Starczy powiedzieć, iż podczas jego trzydziestoletniego panowania państwo jego ojca z południowo-wschodniej Sarmacji rozciągnęło się na obszar całej wyspy.

Dla uczciwości dodać jednak należy, iż skuteczność rządów Karola II Ślepca wynikała z jego bezwzględności. Niemały wpływ na jego politykę wynikała jego ślepota - z uwagi na swoją ułomność, o wiele trudniejsze było dla niego niemal wszystko, co zaowocowało ogromną determinacją przyszłego władcy w osiąganiu zamierzonych przez niego celów. Bezwzględnie tępił on jakąkolwiek opozycję. Kiedy dowiedział się, iż w jednym z kościołów skrytykowano przeprowadzenie przez niego spisu ludności celem nałożenia nowych podatków, tydzień później, także w niedzielę, wraz ze zbrojnymi wszedł do kościoła podczas Mszy i gołymi rękoma udusił księdza, później uznanego za męczennika św. Brunona.

Karol ustanowił pierwsze spisane prawa sarmackie. Kazał wykuć je na ścianie swojego zamku (istniejącego do dziś) tak, aby każdy był w stanie się z nimi zapoznać. W ten sposób powstał tzw. Kamień Dziesięciu Praw, który określał m.in. reguły przygotowania i przeprowadzania procesów, sprawy pożyczek, prawa ojców, prawa do ziemi, przestępstwa oraz sprawy związane z grzebaniem zmarłych. Wiele przestępstw, nawet tych, które obecnie uznalibyśmy za lekkie (np. zniewaga rycerza książęcego), karanych było śmiercią przez ścięcie, najsurowsze przez rozczłonkowanie.

Podczas rządów Karola pojawili się pierwsi osadnicy na terenie Grodziska, na prawym brzegu rzeki Narwi przy jej ujściu do Zatoki Północnej. Bliskie sąsiedztwo rzeki oraz dogodne warunki dla rozwinięcia żeglugi morskiej wpłynęły znacząco na rozwój osady, która stała się w północnej części wyspy centrum handlu z okolicznymi wyspami, zwłaszcza z republikami miejskimi znajdującymi się na wschodnim wybrzeżu współczesnego Dreamlandu.

Karol II Ślepiec objął tron w wieku lat 17, zmarł zaś w niewyjaśnionych okolicznościach w wieku lat 49 około roku 1050. Jego martwe ciało znaleziono na plaży w pobliżu zamku trzyczaszkowskiego z dziwnym znamieniem w kształcie gwiazdy pięcioramiennej na lewej łopatce, zaś na jego twarzy zastygło śmiertelne przerażenie, co dokładnie opisał ówczesny kronikarz, mnich Benon z Krezu.

Powrót